Rendezvényeink
Réthly Attila: A Havabakan Projekt - dédapám, Réthly Antal nyomában (dec. 5.)
Szívesen látunk minden érdeklődőt 2023. december 5-i nyilvános, ingyenes rendezvényünkön.
Az előadás címe: “A Havabakan Projekt - dédapám, Réthly Antal nyomában”
Előadó: Réthly Attila, DLA, színházi rendező, egyetemi tanár
Az előadás témája Réthly Antal polihisztor tudós munkássága, akit a törökországi meteorológiai szolgálat létrehozójaként (1925-27) tisztelünk, de ő volt többek között a honi környezetvédelem egyik első szószólója és az első Adria-kutatási expedíció résztvevője is.
Időpont: 2023. december 5., kedd, 18:00 - 19:30 óra
Helyszín: Nemzetek Háza, Budapest, VI. ker., Bajza u. 54. mfszt. 1/1. és online.
Személyes részvétel és a Meet videokonferencia alkalmazásban történő bekapcsolódás egyaránt lehetséges. Az online résztvevők teljes értékű résztvevőként vehetnek részt a beszélgetésben.
Annak, aki nem tud személyesen eljönni a Bajza utcába, előzetesen belépési linket kell kérnie az MTBT e-mail címén (kivéve az MTBT tagjait).
Kérjük, időben érkezzenek, mert az előadást pontosan kezdjük! (Online belépés: 17:45 órától 18:00-ig!)
2024. évi programok:
január 30. (egyeztetés alatt)
február 13. Dr. Kovács Szilvia előadása: A kunok története a tatárjárásig
március 26. Vásáry István akadémikus, az MTBT tiszteletbeli elnöke előadása
április 16. (egyeztetés alatt)
május 14. (egyeztetés alatt)
június 11. (egyeztetés alatt)
Bartha Júlia: Kelet kapuja, Gősi Vali - Bartha Júlia: Ezüsthíd (nov. 14.)
November 14-én, kedden 17:00 órai kezdettel Bartha Júlia etnográfus, egyesületünk tagja mutatja be a legutóbbi néprajzi tanulmányait tartalmazó, Kelet kapuja. Tanulmányok a török kultúra köréből c., szeptemberben megjelent könyvét. A kötet a török - magyar népi táplálkozás közös vonásait, a juhászat folklórját, a magyarrá lett baskír, Tagán Galimdzsán életútját, a török rokonsági rendszert mutatja be, de olvashatják benne a szerzőnek az anatóliai madzsar falvakról, a népi vallásosságról, a kultuszok kialakulásáról és a szerző utóbbi három év tanulmányútjairól szóló jegyzeteit is.
A rendezvény második részében a Bartha Júlia és meghívott vendégünk, Gősi Vali által közösen készített versfordításokat rejtő Ezüsthíd c. kötettel ismerkedünk, Keserűné Ébner Tünde versmondó előadásában. A kötet bepillantást enged a modern török költészetbe. A kezdetektől, a 19. század végétől a 20. század elejétől, a modern török irodalom megszületésétől a jelenkor irodalmáig Ömer Seyfettintől Ahmet Haşim, Yahya Kemal, Nazım Hikmet, Necip Fazil Kısakürek, Cahit Sitki Taranci, Melih Cevdet Anday, Orhan Veli, Cahıt Külebi, Ilhan Berk, Ümit Yaşar Oğuzcan, Sezaı Karakoç, Abdurrahim Karakoc, Atilla İlhan, Turgut Uyar, Cemal Sureya, Abdulkadır Bulut, Özkan Mert, HidayetKarakuş, Cahit Zarıfoğlu, Nilgün Marmara, Küçük İskender, Halut Fahrı Ozansoy, Hamış Acar művein át Mitat Cibuk verseivel bezárólag, összesen 26 szerzőt megidézve, ízelítőt ad a török lírai költészet remekműveiből. A versek elérhetők ezen a linken.
A kb. másfél órás rendezvény nyilvános és ingyenes. Helyszín: Nemzetek Háza, Budapest, VI. kerület, Bajza u. 54. magasföldszint 1/1.
Bekapcsolódás lehetséges online is, a Google Meet videókonferencia alkalmazás használatával. Ehhez előzetesen belépési linket kell kérni az MTBT e-mail címén.
Találkozó dr. Pintér Attila isztambuli főkonzullal (részvételi + online rendezvény, okt. 25.)

Helyszín: Nemzetek Háza, Budapest, VI. ker., Bajza u. 54. mfszt. 1/1. és online
Kirándulás Temesvárra, Európa 2023. évi egyik kulturális fővárosába (szept. 1-3.)
Veszprém után szeptemberben egy másik európai kulturális fővárosban, Temesváron jártunk huszonkilencen. Szeptember elsején Berekszóban megkoszorúztuk Vukovics Sebő, a Szemere-kormány igazságügyminisztere síremlékét. Kitűnő helyi idegenvezetőnkkel, Balázs Istvánnal megnéztük Temesvár minden szegletét, majd Herkulesfürdőn jártunk, s az utat az Orsova melletti Jeselnicából induló motorcsónakos kirándulással zártuk a Kis-Kazán-szorosban.
Egyesületi kirándulás: Veszprém, Európa Kulturális Fővárosa 2023. (július 1.)
Jó társaság, kellemes idő, nagyszerű helyszín: Veszprémben jártunk tizenheten, Európa egyik ez évi kulturális fővárosában. A Vár gyönyörű, Fülöp Júlia, a helyi Tourinform idegenvezetője fantasztikusan jó volt. Sipos Anna, az Egry József kiállítás kurátora volt a tárlatvezetőnk a Laczkó Dezső Múzeumban, igazán élveztük társaságát.
Hazai Cecília: Az utolsó bástya c. filmsorozat forgatásáról (május 4.)
Egyesületünk zártkörű rendezvényére hívjuk Önöket, amely május 4-én, csütörtökön 17:30 órakor kezdődik a Budapest, VI. ker. Bajza utca 54. sz. alatti székházban (Nemzetek Háza). Azon Hazai Cecília, egyesületünk tagja vezeti be a résztvevőket a Bán Mór regényei alapján készülő Hunyadi-film forgatásának kulisszatitkaiba, gazdag képanyaggal kísérve előadását.
A Hunyadi János életéről szóló Az utolsó bástya c. 10 részes tv-film sorozat mintegy 10 milliárd forintos magyar költségvetési támogatásból készül. Robert Lantos kanadai magyar producer mellett epizód rendező George Mihalka, Nagypál Orsi és Robert Dornhelm. Hazai Cecília a produceri csapat tagja. A filmet várhatóan 2024-ben mutatják be.
Hegyi Klára: "Élet a török hódoltság határán, a füleki és a hatvani szandzsákban" (május 16.)
A Magyar―Török Baráti Társaság közhasznú egyesület szívesen lát minden érdeklődőt következő nyilvános, ingyenes rendezvényén, amelyen Hegyi Klára történész, turkológus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Történettudományi Intézet kutató professzor emeritusa tart előadást “Élet a török hódoltság határán, a füleki és a hatvani szandzsákban” címmel.
Időpont: 2023. május 16., kedd, 17:30 - 19:00 óra
Helyszín: Nemzetek Háza, Budapest, VI. ker., Bajza u. 54. mfszt. 1/1.
Ha nem tud személyesen eljönni a Bajza utcába, az előadáson online is részt vehet a Google Meet alkalmazás használatával, amennyiben előzetesen belépési linket kért az MTBT e-mail címén. (Egyesületünk tagjainak a belépési linket automatikusan, kérés nélkül megküldjük.) A Google Meet beállításaihoz szükség szerint legyen szíves elolvasni az alkalmazás magyar nyelvű súgóját.
Kérjük, időben érkezzen, mert az előadást pontosan kezdjük! (Online belépés: 17:15 órától 17:30-ig!)
A hetvenes-nyolcvanas években sokunkat Hegyi Klára könyvei ismertettek meg a török hódoltság korával (Egy világbirodalom végvidékén, 1976., Az oszmán birodalom Európában, 1986., Török berendezkedés Magyarországon, 1995.). Későbbi művei közül feltétlenül ki kell emelni a hódoltsági török várakról és azok katonaságáról írt monumentális munkáját (A török hódoltság várai és várkatonasága I-III.). 2014-től dolgozza fel a hódoltság északi peremvidékén fekvő két oszmán közigazgatási egység, a hatvani és a füleki szandzsák deftereit és a kapcsolódó magyar forrásokat. Kutatásait a 2019-ben megjelent “A füleki szandzsák c. monográfiájában összegezte, s kiadás előtt áll a hatvani szandzsákkal foglalkozó kötete is.
Hegyi Klára előadásából megismerhetjük a két szandzsákban élő népesség viszontagságait a hódoltság teljes időszakában, s számos, érdekfeszítő részlet teszi a laikus hallgató számára is kihagyhatatlanná a rendezvényt.
Ezen a linken olvashatja Dorogi Ilona recenzióját A füleki szandzsák c. kötetről a Recitin.
Következő rendezvényünk: Egyesületi kirándulás Veszprémbe, Európa Kulturális Fővárosába (a részletekről az egyesületi tagok tájékoztatást kaptak).
Schmidt Szonja Emese: Ásik-hagyományok a mai Törökországban (márc. 21.)
Várjuk egyesületünk tagjait és minden érdeklődőt a Magyar―Török Baráti Társaság közhasznú egyesület következő nyilvános, ingyenes rendezvényére, amelynek témája az ásik-hagyományok a mai Törökországban.
A témáról Schmidt Szonja Emese frissen megjelent fordítása, a Kemal Varol törökországi kurd író által jegyzett Énekmondók ünnepe című regény, valamint Âşık Veysel halálának ötvenedik évfordulója kapcsán Tasnádi Edit beszélget a fiatal turkológus-műfordítóval.
Időpont: 2023. március 21, kedd 17:30 óra
Helyszín: Budapest, VI.. ker, Bajza u. 54. magasföldszint 1/1. (Nemzetek Háza).
Előzetes regisztráció nem szükséges.
Az ásik-, azaz hangszeres énekmondó hagyomány már az iszlámmal való találkozást megelőzően fontos szerepet töltött be a török népek életében: az énekmondó egyúttal sámán is volt, közvetítő ég és föld között. Napjainkban – ahogy a törökség által lakott területeken szinte mindenhol – Anatóliában is tovább él ez a népköltészet és műköltészet határmezsgyéjén elhelyezkedő, rendkívül gazdag, a magyar énekmondó és regös hagyományokkal is rokonítható szellemi kincs: szakrális szerepüket megőrizve az ásikok és hangszerük, a szaz az álevi közösségek és a törökországi népi vallásosság alappillérét képezik.
Az eseményen a Napkút Kiadó biztosítja a regény kedvezményes megvásárlásának lehetőségét.
Következő rendezvényünk:
május 16., kedd, 17:30 — Hegyi Klára: A füleki és a hatvani határmenti szandzsák (Bajza utcai székház, nyilvános előadás)
Kövecsi-Oláh Péter: "Törökország 1908-1950" (online előadás, febr. 21.)
Szívesen látunk minden érdeklődőt következő nyilvános, ingyenes online rendezvényünkön, amelyen Kövecsi-Oláh Péter, történész, turkológus, egyesületünk tagja tart előadást “Törökország 1908 - 1950” címmel. Az előadás időpontja 2023. február 21., kedd, 18:30 - 20:00 óra.
“1908 és 1950 között a mai Törökország területén óriási változások mentek végbe. A területi változások mellett a szultanátusból köztársaság, a kezdeti egypártrendszerből többpártrendszer jött létre. A török társadalom és Anatólia népei mintegy 40 év leforgása alatt olyan mértékű modernizálódást tapasztalhattak, ami máig áthatja az ország politikai, gazdasági és társadalmi berendezkedését. A felülről irányított és erős kontroll alatt tartott változások ugyanakkor vallási, etnikai és szociális értelemben is feszültségekhez is vezettek. Az előadás igyekszik szemügyre venni a szóban forgó, turbulens időszak legfontosabb bel- és külpolitikai eseményeit, illetve azok társadalomra és régióra gyakorolt hatását.”
Kövecsi-Oláh Péter kutatási területe a XX. századi Törökország és a magyar-török kapcsolatok. Doktori disszertációját, amelynek témája “Török-magyar diplomáciai kapcsolatok a két világháború között (1920-1945)”, teljes terjedelmében olvashatja a következő linken: https://edit.elte.hu/xmlui/handle/10831/40630
Az előadást az ingyenes Google Meet videókonferencia alkalmazás használatával bonyolítjuk le. A belépéshez előzetesen linket kell kérni az egyesület e-mail címén!
További rendezvényeink:
február 28., kedd: 17:30 — 2023. évi rendes taggyűlés (Bajza utcai székház, nyilvános rendezvény)
március 21. kedd, 17:30 — Vendégünk: Schmidt Szonja turkológus, műfordító (Bajza utcai székház, nyilvános előadás)
április 18., kedd, 17:30 — Hegyi Klára: A füleki és a hatvani határmenti szandzsák (Bajza utcai székház, nyilvános előadás)
május 16., kedd: 5. nyilvános előadás
május vagy június: egyesületi, zárt körű kirándulás Veszprémbe, Európa Kulturális Fővárosába
június 13., kedd: 6. nyilvános előadás
szeptember: egyesületi, zárt körű kirándulás Temesvárra, Európa Kulturális Fővárosába + Orsovába
Tasnádi Edit: “Születésének 200. évében Petőfi Sándor Törökországban” (jan. 17.)
Szívesen látunk minden érdeklődőt a Magyar―Török Baráti Társaság közhasznú egyesület következő nyilvános, ingyenes rendezvényén, amelyen Tasnádi Edit turkológus, műfordító, egyesületünk alelnöke tart előadást “Születésének 200. évében Petőfi Sándor Törökországban” címmel.
Időpont: 2023. január 17., kedd 17:30 óra (pontosan kezdünk!)
Helyszín: Budapest, VI.. ker, Bajza u. 54. magasföldszint 1/1. (Nemzetek Háza).
Előzetes regisztráció nem szükséges.
“Megismerhetjük, hogy a török olvasók az elmúlt évtizedekben hogyan kerülhettek kapcsolatba Petőfi Sándor műveinek fordításaival. Az előadó bemutatja azt a török nyelvű könyvet, amelyet Dursun Ayannal együtt állított össze Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából. E kötet kiadásához és törökországi bemutatásához egyesületünk pályázat útján elnyerte a Magyar Művészeti Akadémia 700 ezer forintos támogatását. A könyv 2022 októberében a török Kitabevi Kiadónál jelent meg, s részletes képet ad a korábbi török megjelenésekről is. A szerzők a költő és életműve bemutatásához Eckmann János irodalomtörténetére támaszkodtak. Megjelenik a könyv lapjain Arany János, Murat Paşa, azaz Bem apó, de egy tanúvallomással még Szendrey Júlia is. És elmaradhatatlan része egy ilyen kötetnek a versválogatás. Az előadás során Tasnádi Edit megosztja személyes élményeit arról az előadókörútról is, amelynek során nemrég bemutatta a könyvet Isztambulban, Ankarában, Rodostóban és Kütahyában."
Az előadás és az azt követő beszélgetés pontosan kezdődik és kb. másfél óráig tart. Azt online nem tudjuk közvetíteni és felvételről sem lesz elérhető.
További rendezvényeink:
január 31. nyilvános elnökségi ülés (online, Google Meet)
február 21. kedd, 18:30 — Kövecsi-Oláh Péter: Törökország 1908-1950. (nyilvános online előadás, Google Meet)
február 28., kedd: 17:30 — 2023. évi rendes taggyűlés (Bajza utcai székház)
március 21. kedd: 3. nyilvános előadás
április 18., kedd, 17:30: Hegyi Klára: A füleki és a hatvani határmenti szandzsák (nyilvános előadás, Bajza utcai székház)
május 16., kedd: 5. nyilvános előadás
május vagy június: egyesületi, zárt körű kirándulás Veszprémbe, Európa Kulturális Fővárosába
június 13., kedd: 6. nyilvános előadás
szeptember: egyesületi, zárt körű kirándulás Temesvárra, Európa Kulturális Fővárosába + Orsovába
- Bartha Júlia: “Útra való... Barangolás Anatóliában (nov. 17.)
- Pénzváltó Nikolett: “A török-orosz viszony az ukrajnai háború árnyékában” (okt. 24.)
- Érdi egyesületi kirándulás - Magyar Földrajzi Múzeum (szept. 24.)
- Egyesületi kirándulás Ráckevére (jún. 26.)
- Kovács-Máté Gergő: "Magyar építészek a kora-köztársaságkori Törökországban” (jún. 14.)
- Tinku-Szathmáry Balázs: “Gőzhajóval a Dunán Bécsből Konstantinápolyig 1914 előtt” (május 17.)
- Stipich Béla: A hettita civilizáció (április 21.)
- Somfai Kara Dávid: “Dél-szibériai török népek és folklórjuk” (március 22.)
- Sárközy Miklós — Narsakhí: Bukhara története (online előadás, febr. 14.)
- Óévbúcsúztató 2021.